Hanzlova akce finský blesk: Čerstvý vzduch pomůže. Tlak? U nás se huláká víc

Martin Hanzl | Foto: Petr Tibitanzl, hcmotor.cz

Ve čtvrtek navečer zvedl telefon a uslyšel: Zítra se máš hlásit ve Finsku! Tvořivý centr Martin Hanzl vnímá last minute úprk na sever jako příležitost k tomu, aby hodil za hlavu strádání v extralize. Ideální scénář? Krátkodobou misi přehodit do módu trvalé spolupráce.

„Všechno bylo strašně hektické,“ ohlíží se Hanzl za uplynulými dny. Hned v sobotu si odškrtl finský debut, při domácí porážce s Ilvesem Tampere odmakal na ledě skoro čtrnáct minut

„Po příletu jsme jeli do Lahti, kde kluci hráli. S nimi jsem jel autobusem zpátky do Vaasy, dorazili jsme asi ve čtyři ráno. A už v pět jsem šel bez rozbruslení na zápas,“ popisuje pro hokej.cz.

Trenéři trvali na tom, abyste okamžitě naskočil?
Vypadl nějaký hráč z druhé pětky, potřebovali pomoct i na přesilovce. Říkali, že to nechají na mně, ale budou rádi, když budu hrát co nejdřív, tak jsem jim v tomhle vyhověl. Když už jsem tady, tak jsem chtěl hrát. 

Kdy vlastně proběhl první kontakt, jak se to celé seběhlo?
Až ve čtvrtek to začalo vypadat, že by to mohlo dopadnout. Něco se řešilo už předtím, akorát teda ne se Sportem, ale jiným týmem z Finska. Motor se nakonec rozhodl, že mě poslední den přestupů pustí. Všechno se upeklo během jednoho dne, v podstatě jen během pár hodin.

V rámci české uzávěrky přestupů jste žádné nabídky z extraligy nezvažoval?
Něco takového tam bylo, ale… Nikdy jsme se nedostali k tomu, aby se to uskutečnilo. Bylo tam nějaké povídání, ale nic nedopadlo. Pak už jsem se zaměřil na to, abych šel ven. Jsem rád, že to takhle vyšlo.

„Pak už jsem se zaměřil na to, abych šel ven. Jsem rád, že to takhle vyšlo.“

Pokud to dobře chápu, tak jste vedení Českých Budějovic požádal o uvolnění už dříve...
Jo. Sezona se vyvíjela tak, jak se vyvíjela, neměl jsem takový prostor, léčil jsem blbé zranění. Prostě jsem neměl takovou pozici jako dva roky zpátky, z mé strany to bylo spíš trápení. Nějaké rozhovory tedy proběhly.

Z pozice klubu si ale dokážu představit, že pouštět hráče před play off asi nikdo moc nechce.
Byl jsem překvapený. Pár dní zpátky jsem od nich dostal odpověď, že nemají hráče. Už jsem s tím byl smířený a počítal, že dohraju sezonu v Motoru. Poslední den se něco změnilo, během dvou tří hodin bylo vymalováno.

Jak jste zvládl stěhování? Všechno do jednoho kufru a šup na hotel?
No, víceméně tak… (usměje se) Sbalil jsem kufr, hokejovou výstroj a klub mě tady ubytoval. Neřekl bych, že je to úplně hotel, nemá to takové služby, je to spíš takové Airbnb. Je to vlastně garsonka s kuchyní. V následujících dnech mi mají dát nějaký byt a auto. Oni sami říkali, že to pro ně bylo hodně rychlé, všechno jsme vyřizovali za pochodu. Ale jsou hrozně ochotní, není s tím žádný problém. 

A co reakce manželky, když jste jí ve čtvrtek zavolal, že zítra letíte do Finska?
(usměje se) Taky byla překvapená. Samozřejmě jsem jí průběžně informoval, zas takový šok to nebyl. Je za to ráda, ale na druhou stranu je to pro ni taky těžké. Chystá se za mnou přiletět příští týden, aby si tuhle destinaci taky užila.

„Ani jsem nevěděl, že Vaasa existuje. Klub jsem zahlédl díky jménu a logu.“

Zjišťoval jste si dopředu něco o městě a okolí?
Ne, vůbec. Ani jsem nevěděl, že Vaasa existuje. Klub jsem zahlédl díky jménu a logu, ale vůbec jsem netušil, že hraje v tomhle městě. Když mi přestup potvrdili, tak jsem hned volal Mírovi Svobodovi, který tady chytá. 

Český parťák se pro začátek hodí, ne?
Jo, určitě. Je to fajn. Ukázal mi, co a jak. Ale musím říct, že všichni kluci jsou super. Je tady hodně Švédů, nějací Kanaďani. Všichni jsou hrozně milí a přátelští, není s tím žádný problém. 

Martin Hanzl

Martin Hanzl | Foto: Petr Tibitanzl, hcmotor.cz

Angličtina je vaše parketa?
Jako… Neřekl bych, že jsem úplně excelentní angličtinář, ale domluvím se v pohodě. Až mě to překvapilo, že jsem se všemi pokecal v klidu. 

Co nějaký rychlokurz finštiny, neplánujete?
Tady se paradoxně mluví spíš švédsky, protože je tady hodně přistěhovalců a taky v týmu je velká část Švédů. Když jsem to slyšel, tak asi ani nemám chuť to na tak krátkou dobu zkoušet.

„Brácha se to dozvěděl jako hotovou věc, ale byl rád.“

Jak se na přesun do Finska vůbec tvářil váš starší bratr Robin?
Dopředu jsme to spolu neprobírali, protože zrovna ten den měl zápas, byl mimo telefon. Dozvěděl se to jako hotovou věc, ale byl rád a říkal, že by to taky hned šel zkusit. Není vůbec co ztratit. 

V prosinci jste oslavil třicítku, mezi tuzemskou elitou máte na kontě přes čtyři stovky startů. Bral jste to jako možná poslední šanci otestovat cizinu?
No, přesně tak. Šance už přijít nemusela, určitě to za to stojí. Chtěl bych se tady ukázat a třeba si říct o nějakou další spolupráci. A vyzkoušet si taky nějakou jinou ligu.

Co čekáte od finské soutěže?
Kdybych to měl srovnat… Říká se, že je hodně bruslívá. Ale zatím jsem hrál jen jeden zápas, až tak strašné mi to nepřišlo. Spíš mě překvapilo, že všichni chtějí hrát na puku a moc se nenahazuje. Byl to za mě velice kvalitní hokej, velká zkouška.

To by vám jako kreativnímu hráči mohli vyhovovat, ne?
Asi jo. I trenéři mi říkali, ať nad tím nepřemýšlím, že jsem tady krátce, tak ať hraju hokej. Tohle je fajn, navíc jsou všichni takoví pozitivní. V zápasech i mimo led se hodně podporují. Dali mi volnou ruku, pro mě je to super.

„Někdy vám pomůže nadýchat se čerstvého vzduchu, třeba v úplně jiné zemi.“

Zní to jako vhodné podmínky pro čerstvý start...
Přesně. Někdy vám pomůže nadýchat se čerstvého vzduchu, třeba v úplně jiné zemi. Potkáte nové lidi a tak, do těla nalijete novou energii.

Jak pozitivní přístup koresponduje s tím, že se tým pohybuje na hraně play off?
O předkolo tady ještě chtějí zabojovat. Ale na druhou stranu musím říct, že necítím žádný tlak nebo paniku. Všechno je to v pozitivním duchu. Potvrdil mi to i Míra, když jsem s ním volal – že se tady neřve a bere se to v klidu. To je příjemná změna. 

Martin Hanzl

Martin Hanzl | Foto: Petr Tibitanzl, hcmotor.cz

Jak to myslíte?
Nijak specificky. V české lize se víc huláká a tak, ale nemyslel jsem to nějak osobně…

Po sezoně vám i bráchovi vyprší současný kontrakt. Nabízí se, jestli si to po letech neťuknete zase vedle sebe...
Zlehka jsme se o tom bavili, ale extra to nehrotíme. Bylo by fajn se někde sejít, ale teď to nedokážu říct. Uvidíme, jak dopadne tahle štace. Byl bych rád, kdybych něco ukázal a mohl tady pokračovat další rok nebo roky.

„Jsem tady pár dní, ale nemůžu říct špatné slovo. Cítím se opravdu dobře.“

To je váš primární cíl?
Kdyby si to sedlo… Jsem tady pár dní, ale nemůžu říct špatné slovo. Cítím se opravdu dobře. Kdyby to vyšlo, tak bych to klidně zkusil. Ale těžko takhle něco plánovat dopředu. Jednou bych si s bráchou ještě chtěl zahrát, ale kde… To je otázka. On třeba bude chtít taky ještě pokračovat venku. 

Dobře, nechme tohle téma být. Zeptám se ještě na Motor – loni životní sezona, letos úplně jiná písnička. Proč?
Měl jsem docela dobrou přípravu, ale hned ve druhém zápase jsem se zranil. Nikdo na vás pak nečeká, liga jede dál. Na začátku jsem vynechal hodně zápasů, naskočit do toho je těžké. Ztratil jsem svou roli a místo v sestavě. Docela jsem se v tom plácal. Když už jsem se začínal cítit trochu dobře, tak přišla další rána a zlomil jsem si palec. Pak už to bylo trápení. V klubu se změnili trenéři, kteří mě až tak neznali. Neměl jsem pozici jako za Jardy Modrého. 

Jak se s tím člověk srovnává v hlavě?
Je to hodně náročné, ale bohužel to k tomu patří. Snažíte se dělat, co jde, ale tím je to někdy ještě horší. Čím víc chcete, tím míň to jde… Byly zápasy, kdy jsem mohl mít dva tři body, ale nepadne tam nic. Nic tomu nejde naproti.

„Snažíte se dělat, co jde, ale tím je to někdy ještě horší. Čím víc chcete, tím míň to jde...“

Snažil jste se vyloženě něco měnit?
Každý se s tím vyrovnává jinak. Možná jsem nad tím přemýšlel moc, možná jsem měl udělat něco jinak. Beru to jako součást hokeje, nejsem první ani poslední. Jsem rád, že jsem tam, kde jsem. V Budějovicích jsem to měl hodně rád, zažil jsem tam dva super roky.

Úplně jste mi sebral poslední otázku…
(usměje se) Nemůžu na klub říct nic špatného. Město je celkově fantastické, i lidi tam, kluci v kabině… Mám tam spoustu přátel. Určitě na to budu vzpomínat jen v dobrém.

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz