<

Ještě níž než na dno. Varaďa o ocelářském „masakru“ v Tatrách

Foto: Facebook HC Oceláři Třinec

19. července 2020, 19:12

Martin Voltr

Už v pondělí 20. července se na prvním společném tréninku po dovolené sejdou hokejisté Třince. Ti si během suché letní přípravy mákli i na soustředění v Nízkých Tatrách.

Detailní ohlédnutí za náročnými pěti dny přinesl na svém osobním blogu trenér Václav Varaďa. A to s příznačným titulkem – Masakr zvaný soustředění.

Varaďa s týmem každý rok míří do Demänovské doliny, místní Mikulášskou chatu totiž vlastní klubový prezident Ján Moder. Hráči si dosytosti „užívají“ nepříliš oblíbeného běhání, a to zdaleka nejen při ranních kolečkách kolem nedalekého Vrbického plesa.

„Především když je venku krásně, tak už hráči tuší, že to ‚smrdí dalším běháním‘. S kolegy bereme v potaz to, že jsou někteří hráči po zraněních, typicky se jedná o svalová namožení, drobná pochroumání pohybového aparátu nebo i operace křížových vazů v koleni. Sám jich mám za sebou pět, proto někteří namísto běhu sednou na kolo a trénink si odjedou na něm,“ líčí hlavní kouč.

Každý den čítá dopolední a odpolední fázi, pak hokejisté většinou moc rádi ulehnou. Večerku mají v deset. „Pokud si někdo představuje bujaré diskuze u piva až do ranních hodin, musím vás vyvést z omylu,“ upozorňuje Varaďa.

„Jednak toho mají hráči za celý den ‚plné kecky‘, na spánek se upřímně těší, a jednak by ranní nepřipravenost mohla znamenat další navýšení tréninkových dávek pro všechny a tomu se chce opravdu každý vyhnout obloukem,“ pokračuje.

Zajímavé je, že hráčům nikdy dopředu neprozrazuje, jaký trénink je čeká. „Kdyby totiž tušili, co jsme pro ně s kondičním trenérem nachystali, tak by se ze začátku mohli instinktivně držet zpátky, nejeli by na úplné maximum a snažili se šetřit síly na finálová kola,“ vysvětluje. „Tohle my ale nechceme, my chceme maximální nasazení od první do poslední vteřiny. Tak jako během utkání na ledě.“

Ve většině jednotek spolu hráči soupeří, ať už jako jednotlivci, nebo ve skupinkách. Poražení si pak dají nějaké ty cviky navíc. A občas dojde i na soutěže s trenéry.

„Protože porazit trenéra jim vždycky zlepší náladu! Sebekriticky musím uznat, že jim to letos šlo velmi dobře, soutěžil jsem několikrát a nevyhrál snad ani jednou,“ přiznává bývalý kouč reprezentační dvacítky.

Foto: Facebook HC Oceláři Třinec

A nejtěžší úkol, který svým svěřencům připravil? Jednoznačně speciální triatlon. Hráči si při něm měli sáhnout „ještě níž než na dno“. Nejdřív si střihli kruhový trénink, potom osm kilometrů běhu kolem plesa a následně pochod s dvanáctimetrovou kládou do strmého kopce.

„Střídali se, měnili rozložení sil a perfektně spolupracovali. Když hráči strom zdárně snesli dolů, dostali pokyn… že si dají kopec ještě jednou, naposledy,“ líčí Václav Varaďa. „Moc nadšení popravdě nebyli, ale opět odvedli skvělou práci!“ dodává.

Z průběhu soustředění i nasazení hráčů měl velkou radost. „Kluci jsou připravení, ve výtečné kondici a jde na nich vidět, že se kromě společných tréninků zdokonalují i samostatně,“ libuje si na svém blogu.

„Upřímně musím říct, že ze mě po posledním tréninku spadlo obrovské napětí, protože letní příprava byla kvůli koronavirové krizi úplně jiná a hodně improvizovaná. Hráči mě ovšem nezklamali, pracovali opravdu skvěle a patří jim za to obrovské díky,“ vzkazuje.

Jak ale Oceláři doopravdy pracovali, to ukáže až průběh sezony. Mířit budou jako vždy ke špici. Po dovolených se už poslední týden pomalu dostávali do tempa a v pondělí naplno odstartují další fázi přípravy. O 15 dní později vstoupí do Generali Česká Cupu domácím utkáním s Přerovem.

Foto: Facebook HC Oceláři Třinec

Foto: Facebook HC Oceláři Třinec

Foto: Facebook HC Oceláři Třinec

Foto: Facebook HC Oceláři Třinec

Foto: Facebook HC Oceláři Třinec

Foto: Facebook HC Oceláři Třinec

Foto: Facebook HC Oceláři Třinec

Foto: Facebook HC Oceláři Třinec

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz