Kdy se to naposled stalo? Pragano přepisuje rekordy

Roman Červenka | Foto: Jakub Pláteník

V letech 2004 a 2015 to sice s českými nadějemi vypadalo dobře, ale… V rozhodujících zápasech přišlo selhání a bolest bez medaile. Letos to na třetí pokus vyšlo se vším všudy. Česko poprvé slaví doma a síla zlatého výkonu asi všem dojde až s časem. Které další rekordy tým překonal?

„Neprohráli v základní hrací době jediný zápas na MS, nevím, kdy naposled se to stalo,“ ocenil svůj výběr pyšný a zlatý trenér Radim Rulík. Něco podobného zvládla česká hokejová reprezentace už jen v letech 1996 (remíza s Norskem) a 2001 (remíza s Německem).

Svoje vůbec první mistrovství světa prožili Ondřej Kaše, David Špaček, Pavel Zacha i Jáchym Kondelík. Zacha bere zlatou jen po čtyřech zápasech v dospělé reprezentaci, Pastrňák zase svým jediným bodem na turnaji prakticky vše rozhodl.

Ale mezi mistry je ještě jeden výjimečnější počin – v roce 2000 dal zlatý gól na MS Jan Tomajko. Byl to jeho jediný gól v celé reprezentační kariéře čítající 38 startů.

Další NEJ mistrů? Roman Červenka (38 let) je nejstarším Čechem, který kdy MS vyhrál. Jáchym Kondelík je v české historii nejvyšší (201 cm) a Jakub Flek (173 cm) nejmenší mistr světa. Nejtěžším hokejistou se zlatem ale v naší zemi zůstává Jaromír Jágr (115 kg)

Nejmladší byl současný asistent generálního manažera Martin Havlát, kterému bylo čerstvých 19 let v roce 2000. Jen o pár měsíců dříve přitom vyhrál zlatou i na MS juniorů a dodnes zůstává jediným, komu se tohle povedlo.

„Tohle se musí pořádně oslavit!“

Roman Červenka je ale taky nejlepším nahrávačem – 11 bodů (3+8). Sedlákových deset bodů (5+5) by pak stačilo na prvenství týmové produktivity i v letech 1996, 1999, 2005 a 2010. 

Brankářské statistiky? Lukáš Dostál obdržel v průměru na utkání 1,58 gólu s úspěšností zákroků necelých 94 procent. Na první pozici v historii českých mistrů světa přesto není. Roman Turek v roce 1996, Milan Hnilička o pět let později a Tomáš Vokoun ve Vídni 2005 předváděli neskutečné výkony, protože i v tehdejším hokeji vytáhli svoji úspěšnost přes 95 procent.

Pro srovnání: Dominik Hašek v Naganu se úplně vymyká statistikám, protože pustil pouze 0,97 gólu na utkání. Úspěšnost zákroků 96,1%…

Hašek ale podobně jako Eliáš, Krejčí nebo Plekanec během kariéry šampionát nikdy nevyhrál. „Pleky“ se tak po jedenácti hráčských účastech konečně dočkal jako trenér. 

To Lukáš Sedlák a Radim Rulík mají za poslední dvě sezony kompletní medailovou sbírku. Sedlák s Hájkem dokonce (díky Spengler Cupu a extralize) stihli za půl roku odehrát hned tři finále, kde záleželo na výsledku jediného utkání.

Kundrátek a Voženílek zase prožili dvoje mistrovské oslavy během měsíce… V minulosti to zvládli pouze hráči Vsetína, Sparty a Pardubic. Však taky Kundrátek v kabině se smíchem prohlásil: „Děkuju, kluci, konečně konec sezony…“

Rulíkův milník

Jestli vyhraje olympiádu v roce 2026 Kanada nebo Švédsko, Triple Gold Club se určitě rozroste. Jen Stanley Cup teď chybí Mattu Ducheneovi. A „pouze“ olympiáda teď už chybí jen Ruttovi, Palátovi a Kempnému. Matěj Stránský zase zvládl v jediné sezoně vyhrát Spengler Cup i MS, což je v historii českých mistrů taky unikátní.

Radim Rulík je pak jediným tuzemským koučem mistrů světa, který sám nehrál ani českou nejvyšší soutěž. Bukač, Hlinka, Augusta i Růžička si všichni vyzkoušeli šampionát také jako hráči.

„Děkuju, kluci, konečně konec sezony…“

A svoje statistiky přidal na síti X také Robert Záruba: finále sledovalo 4 miliony 813 tisíc diváků. V tomto počtu přitom nejsou zahrnuta náměstí, sportbary, restauarace a další veřejná promítání.

Zápas proti Švýcarsku tak byl nejsledovanějším TV pořadem letošního roku, nejsledovanější sportovní událostí v Česku od finále ZOH 1998 a taky nejsledovanějším pořadem v historii ČT sport. Rekordní byl i přenos dat v internetových sítích operátorů po mistrovské trefě Davida Pastrňáka.

Jedině olympijské zlato tak zůstává stále výš, než zlatá Praha 2024. 

Soupisky mistrů světa:

2024

Lukáš Dostál, Petr Mrázek, Karel Vejmelka – Michal Kempný, Tomáš Kundrátek, Jakub Krejčík, Libor Hájek, Radko Gudas, Jan Rutta, David Špaček, Jan Ščotka – Ondřej Beránek, Jakub Flek, Ondřej Kaše, Jáchym Kondelík, Lukáš Sedlák, Daniel Voženílek, Roman Červenka, David Kämpf, Dominik Kubalík, Ondřej Palát, Matěj Stránský, David Tomášek, Martin Nečas, David Pastrňák, Pavel Zacha. Trenéři: Radim Rulík, Jiří Kalous, Marek Židlický, Tomáš Plekanec, Ondřej Pavelec.

2010

Tomáš Vokoun, Ondřej Pavelec, Jakub Štěpánek – Michal Rozsíval, Tomáš Mojžíš, Ondřej Němec, Petr Čáslava, Miroslav Blaťák, Karel Rachůnek, Petr Gřegořek – Jaromír Jágr, Petr Vampola, Jakub Klepiš, Jakub Voráček, Jan Marek, Tomáš Rolinek, Lukáš Kašpar, Roman Červenka, Jiří Novotný, Marek Kvapil, Petr Koukal, Petr Hubáček, Martin Růžička. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač, Ondřej Weissmann.

2005

Tomáš Vokoun, Milan Hnilička, Adam Svoboda – Jiří Šlégr, Tomáš Kaberle, Pavel Kubina, Jaroslav Špaček, Marek Židlický, Jiří Fischer, František Kaberle, Jan Hejda – Jaromír Jágr, Petr Čajánek, Martin Ručinský, Radek Dvořák, Václav Prospal, Martin Straka, Aleš Hemský, David Výborný, Jan Hlaváč, Petr Sýkora, Josef Vašíček, Václav Varaďa, Radim Vrbata, Petr Průcha. Trenéři: Vladimír Růžička, Radim Rulík, Ondřej Weissmann, Marián Jelínek.

2001

Roman Čechmánek, Dušan Salfický – Petr Buzek, František Kučera, Michal Sýkora, Martin Štěpánek, Ladislav Benýšek, František Kaberle, Radek Martínek – Jiří Dopita, Robert Reichel, Jan Tomajko, David Výborný, Tomáš Vlasák, Václav Prospal, Pavel Patera, Martin Procházka, Martin Havlát, Václav Varaďa, Michal Broš, Petr Čajánek, Martin Špaňhel, David Moravec. Trenéři: Josef Augusta a Vladimír Martinec.

2000

Roman Čechmánek, Dušan Salfický – Petr Buzek, František Kučera, Michal Sýkora, Martin Štěpánek, Ladislav Benýšek, František Kaberle, Radek Martínek – Jiří Dopita, Robert Reichel, Jan Tomajko, David Výborný, Tomáš Vlasák, Václav Prospal, Pavel Patera, Martin Procházka, Martin Havlát, Václav Varaďa, Michal Broš, Petr Čajánek, Martin Špaňhel. Trenéři: Josef Augusta a Vladimír Martinec.

1999

Roman Čechmánek, Milan Hnilička, Martin Prusek – František Kučera, Ladislav Benýšek, Libor Procházka, František Kaberle, Jiří Vykoukal, Pavel Kubina, Jaroslav Špaček – Jan Hlaváč, David Výborný, Pavel Patera, Martin Procházka, Viktor Ujčík, David Moravec, Roman Meluzín, Tomáš Kucharčík, Tomáš Vlasák, Roman Šimíček, Jan Čaloun, Radek Dvořák, Martin Ručinský, Petr Sýkora. Trenéři: Ivan Hlinka, Josef Augusta a Vladimír Martinec.

1996

Roman Turek, Roman Čechmánek, Petr Franěk – František Kaberle, Drahomír Kadlec, Stanislav Neckář, Antonín Stavjaňa, Michal Sýkora, Jiří Veber, Jiří Vykoukal – Radek Bělohlav, Radek Bonk, Jiří Dopita, Jiří Kučera, Robert Kysela, Robert Lang, Roman Meluzín, Pavel Patera, Martin Procházka, Robert Reichel, Viktor Ujčík, Otakar Vejvoda, David Výborný. Trenéři: Luděk Bukač a Slavomír Lener.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz