Po tátovi srdcař, bojovník a teď i stříbrný kapitán. Je to velký úspěch, ví Rolinek

Tomáš Rolinek | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jméno Tomáše Rolinka mají pardubičtí fanoušci – a samozřejmě nejen ti – neodmyslitelně spojené s rolí kapitána. Teď mohou s nadšením sledovat jeho nástupce. Tomáš Rolinek mladší dotáhl jako kapitán dorostence Dynama ke stříbrným medailím.

„Letos to pro mě je novinka, protože jsem kapitán nikdy nebyl. Můj táta mi doma hodně pomáhá, předává mi zkušenosti a já mu za to velmi děkuju,“ povídá sedmnáctiletý útočník pardubického dorostu.

Na začátku sezony pro něj nebylo moc přirozené vzít si slovo před celou kabinou. „Bylo to těžké, protože jsem v podstatě nevěděl, co role kapitána obnáší, co mám dělat a říkat. Postupem času jsem se to naučil a myslím si, že jsem týmu hodně pomohl,“ říká Tomáš Rolinek mladší.

Navenek působí velmi klidným dojmem, s čímž si ale kapitáni samozřejmě nevystačí. „Nebojím se zvýšit hlas. Když musím, tak na kluky zařvu, a snažím se je i povzbuzovat. Není to tak, že bych nechtěl nic říct,“ vypráví talent, jehož progres během sezony trenér Vojtěch Faltys hodně chválil.

A byl to nejen progres hokejový, ale i lidský. Proto Rolinek doufá, že céčko neměl na hrudi naposledy.

„Myslím si, že mi ta role kapitána hodně sedla. Jsem po tátovi takový srdcař, bojovník,“ líčí. „Chtěl bych být kapitánem i dál, ale teďka půjdu do juniorky, kde budu prvoročák,“ tuší, že před ním aktuálně nejspíš dostanou přednost starší.

Do nové sezony ale vstoupí povzbuzen parádním výsledkem, kterého mezi pardubickými dorostenci dosáhl. Dynamo se po celý rok tlačilo na čelo extraligy a v play off došlo až do finále, kde se však muselo sklonit před Mladou Boleslaví.

„Teď jsme všichni zklamaní, protože je to velmi těžké na psychiku, prohrát takhle ve finále. Mrzí to, ale myslím si, že nám to do kariéry hodně pomůže.“

„Za mě je to velký úspěch, protože tady v dorostu hrozně dlouho medaile nebyla. Teď jsme všichni zklamaní, protože je to velmi těžké na psychiku, prohrát takhle ve finále. Mrzí to, ale myslím si, že nám to do kariéry hodně pomůže,“ hlásí lídr stříbrných medailistů.

Pardubičtí mladíci si v prvních dvou sériích vyřazovacích bojů vedli bravurně. Hradec Králové po slabším rozjezdu zdolali zaslouženě 3:1 na zápasy a poté dokonce beze ztráty vyřadili výše postavený Třinec! Takový výsledek proti následovníkům loňských mistrů se určitě nečekal.

„Ve dvou venkovních zápasech nás Třinec podle mě přehrával. My jsme dvakrát vyhráli v prodloužení,“ vybavuje si Rolinek dvojici bitev, které rozhodl právě on, „a pak jsme to doma ukončili. To štěstí jsme si ale vyplácali a teď ve finále jsme ho bohužel neměli.“

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Poslední série byla nakonec dvojnásobně delší, Dynamo ovšem úspěch na hřišti soupeře nedokázalo zopakovat. V Mladé Boleslavi prohrálo všechny tři bitvy.

„První dva zápasy v Boleslavi se nám velmi nepovedly, hráli jsme od začátku hodně špatně,“ štve Rolinka, jehož partu připravil o větší šanci na zlato celkově slabší nástup do finále. „Bavili jsme se o tom s klukama i trenérama. Poslední zápasy doma a venku už jsme hráli dobře, Boleslav jsme přehrávali,“ říká.

Nepříznivý stav 1:3 už ale Východočeši obrátit nedokázali, jejich naděje pohasly porážkou 0:1 v šesté bitvě. Takový výsledek se přitom v mládežnickém hokeji vidí málokdy. „Zápas byl od začátku hodně vyrovnaný, pak od půlky si myslím, že jsme Boleslav přehrávali. Neměli jsme ale moc štěstí. Boleslav dala gól, což jsme my nedokázali,“ hodnotí Rolinek závěrečný duel.

„My jsme se nevzdali, přešli jsme přes to. Za svoje výkony se nemusíme stydět. Udělali jsme velký úspěch.“

Na sezonu 2023/24 se mu i tak bude vzpomínat krásně.

„Vybavím si začátky na suché, kdy jsme byli všichi strašně unavení. Ale makali jsme a zvládli to. Pak jsme v sezoně měli chvilky, kdy jsme prohrávali a skoro půlka týmu byla zraněná,“ líčí kapitán, jemuž přesto víra v úspěch nechyběla.

„Musíme věřit od začátku, že makáme proto, abychom všechny porazili.“

Budiž to pro hráče vodítkem do další kariéry. „Nesmíme se vzdávat. Je nejhorší si říct: To nepůjde,“ pokyvuje Tomáš Rolinek. „My jsme se nevzdali, přešli jsme přes to. Za svoje výkony se nemusíme stydět. Udělali jsme velký úspěch,“ dodává.

Foto: Martin Voltr

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz